piątek, 23 grudnia 2016

Darowizna środków pieniężnych w najbliższej rodzinie

 

Zapewne zastanawialiście się Państwo, czy otrzymanie darowizny, wiąże się z koniecznością zapłaty podatku. Otóż podatek jest, ale są występują również sytuacje, że nie trzeba go płacić. Przywilej ten dotyczy tylko najbliższej rodziny.

W przepisach podatkowych wyodrębniono 3 grupy podatkowe:

Do grupy I należą najbliżsi krewni: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym i macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć i synowa. Podatek zapłacimy po przekroczeniu kwoty w wysokości 9 637 zł.

Grupa II obejmuje zstępnych rodzeństwa (dzieci siostry), rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych (mąż wnuczki). Podatek zapłacimy po przekroczeniu kwoty 7 276 zł.

Do grupy III zalicza się inne osoby, nieuwzględnione w pozostałych grupach. Podatek zapłacimy po przekroczeniu kwoty 4 902 zł

W przypadku najbliższych członków rodziny, wyróżnić można też tzw. „zerową grupę podatkową”. Osoby te mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w grupie zerowej znajdują się osoby wymienione w I grupie podatkowej, z wyjątkiem zięcia, synowej oraz teściów.


Sposoby przekazania darowizny


Darowizna może być przekazana na podstawie aktu notarialnego albo umowy. W pierwszym przypadku, to notariusz dokonuje niezbędnych formalności związanych ze zgłoszeniem do urzędu skarbowego.

Natomiast umowa staje się ważna, po przekazaniu kwoty pieniężnej obdarowanemu na rachunek bankowy lub za pośrednictwem poczty, tak aby można było udokumentować fakt jej wykonania.


Niezbędne formalności

Płatnikiem podatku jest osoba obdarowana, dlatego jej obowiązkiem jest złożenie  formularza SD-Z2 wraz z dowodem otrzymania środków pieniężnym we właściwym Urzędzie Skarbowym, w terminie 6 miesięcy liczony od dnia nabycia darowizny.

Kiedy nie trzeba zawiadamiać Urzędu Skarbowego ?

Zwolnienie z obowiązku zawiadomienia Urzędu Skarbowego następuje, gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9 637 zł

Paweł Wysiński
Doradca Podatkowy 12752

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz