czwartek, 8 grudnia 2016

Sposób na optymalizację kosztów przez pracodawcę

Akcje fantomowe...



Przyznam się Państwu, że inspiracją do tego wpisu było jedno z ostatnich spotkań z moim klientem. 
Czy słyszał ktoś z Państwa kiedykolwiek o takim pojęciu jak"wirtualne akcje dla pracowników lub akcje fantomowe"?

Otóż w dużych firmach, szczególnie dla wysokiego szczebla kadry menadżerskiej, jest tak, że pracownicy Ci otrzymują szczególnego rodzaju akcje, o których wspomniałem na początku. 

Akcje fantomowe są rodzajem instrumentów finansowych, czyli krótko mówiąc umowy pomiędzy pracownikiem, a właścicielem zakładu pracy, na podstawie której pracownik otrzymuje dane aktywo, a pracodawca zobowiązanie finansowe. 

Mechanizm działania akcje fantomowych polega na tym, że przedsiębiorstwo może w części pokryć wynagrodzenie danego pracownika, wydając mu pakiet wirtualnych akcji, uprawniających go do pobierana w przyszłości określonej wypłaty. 

Co ciekawe, akcje fantomowe nie są czymś w rodzaju "pakietu właścicielskiego", a jedynie prawe do podjęcia środków pieniężnych po spełnieniu z góry ustalonego warunku w zawartej umowie między pracownikiem, a pracodawcą, poza stosunkiem pracy. Tym ustalonym warunkiem jest najczęściej jakiś wskaźnik ekonomiczny lub też określony wynik finansowy. 

Cała optymalizacja podatkowa polega na tym, że wypłata wynagrodzenia z akcji fantomowych nie podlega oskładkowaniu ZUS, a także nie jest objęta skalą podatkową (18% lub 32%). Wypłaty z akcji fantomowych opodatkowane są jako przychody z kapitałów pieniężnych, wg stawki 19%.  Dodatkowo, co jest chyba najważniejsze, przychód z nich powstaje dopiero w momencie ich realizacji, co skutkuje rzeczywistym odroczeniem podatku.

Jest to o tyle istotne, że w praktyce może się okazać, iż gdybyśmy otrzymywali normalne - standardowe wynagrodzenie, w którymś momencie weszli byśmy na wyższy prób podatku - 32%, podczas gdy z realizacji akcji fantomowych zapłacimy jedynie 19% podatku. 


Patrząc na to wszystko z perspektywy czasu trzeba przyznać, że pomysłów i koncepcji optymalizacji wynagrodzeń pracowników jest nieskończenie wiele :)


Paweł Wysiński 
Doradca Podatkowy 12752



www.doradztwo-podatkowe.net.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz